dziennikarsko-prawna

Klasa B w Sopockiej Jedynce to klasa humanistyczna, nazywana także klasą prawną, dziennikarską lub społeczną. Jest to klasa stworzona z myślą o wszystkich, którzy planują studia na kierunkach takich jak prawo, administracja, dziennikarstwo, filologia, pedagogika, socjologia, politologia, filozofia, kulturoznastwo czy europeistyka.

Wiodącym przedmiotem w klasie humanistycznej jest język polski, prowadzony przez doświadczonych i pełnych pasji nauczycieli. Drugim rozszerzanym przedmiotem jest język angielski. Zwiększona liczba godzin tego przedmiotu już od pierwszej klasy w połączeniu w dodatkowymi konsultacjami w klasie maturalnej dają gwarancję dobrego wyniku na egzaminie maturalnym.

Wybierając klasę humanistyczną w Sopockiej Jedynce rozszerzasz także historię. Tym samym zyskujesz szansę na udział w wielu wyjściach edukacyjnych, dających szansę na "dotknięcie" przeszłości.

Co ciekawego dzieje się na profilu?

Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach literackich oraz mają szansę przygotowywać się pod kierunkiem wybranego polonisty do Olimpiady z Języka Polskiego. Co roku bierzemy również udział w Olimpiadzie z języka angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych oraz innych konkursach językowych.

W ramach nauki poza murami szkoły organizowane są zajęcia archiwalne w Insytucie Pamięci Narodowej, warsztaty w Europejskim Centrum Solidarności, wizyty w muzeach i instytucjach kultury.
Grupy prawne objęła patronatem Pomorska Izba Adwokacka - dzięki tej współpracy nasi uczniowie mają możliwość udziału w warsztatach prowadzonych przez praktyków. Zajęcia z zakresu prawa karnego prowadzi adwokat doktor Łukasz Kodłubański, a z prawa cywilnego adwokat Marcin Derlacz.

Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Muzeum Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto, w ramach dni otwartych Sądu Okręgowego w Gdańsku zasiadamy na widowni w czasie rozpraw. Warsztaty prawne to również edukacja obywatelska, czyli okazja by wspólnie szukać odpowiedzi na ważne pytania dotyczące sfery publicznej i społecznej.

Równie prężnie działają grupy dziennikarskie. W ramach swoich zajęć mają szansę spotykać się z osobami związanymi z pracą w mediach: rzecznikami prasowymi, dziennikarzami radiowymi, freelancerami, a także poznają narzędzia, które umożliwiają tworzenie i promocję różnorodnych treści.

Na zajęciach korzystamy z tabletów, uczymy się wykorzystania aplikacji graficznych, zastanawiamy się, które z naszych talentów możemy wykorzystać w pracy z mediami. Piszemy również teksty, które później publikowane są w szkolnym biuletynie oraz wspieramy Zespół Promocyjny Szkoły.

Posłuchaj o profilu:

Przedmioty uwzględniane podczas rekrutacji:

➡ język polski
➡ matematyka