Rok 2016/2017

Wizyta w Muzeum Miasta Sopotu

 
Podczas lekcji rysunku studyjnego 09.05.2017 odbyła się wycieczka klasy 1e LO o profilu architektonicznym do Muzeum Miasta Sopotu na wystawę „Awangarda/ sen paradoksalny”. Uczniowie obejrzeli prace współczesnych artystek polskich związanych z Pomorzem i Trójmiastem, które w swojej twórczości inspirują się awangardą i modernizmem. Na wystawie zaprezentowano obiekty przestrzenne, malarstwo, fotografię i wideo. Artystki biorące udział w wystawie: Anna Baumgart, Katarzyna Józefowicz, Alicja Karska i Aleksandra Went, Agnieszka Kurant, Paulina Ołowska, Anna Reinert, Katarzyna Swinarska, Ania Witkowska, Zorka Wollny, Julita Wójcik.
Przyszli architekci z zaciekawieniem oglądali przestrzenne realizacje inspirowane architekturą: wystawione przez Katarzynę Józefowicz papierowe „Miasto” oraz wykonany przez Julitę Wójcik szydełkiem model przedszkola.
Oprócz ciekawych obiektów licealiści obejrzeli również film Józefa Robakowskiego o awangardowej rzeźbiarce Katarzynie Kobro (1898-1951). W filmie przybliżono kilka interesujących i nowatorskich tez artystki na temat rzeźby i przestrzeni. Podczas wycieczki uczniowie przyjrzeli się założeniu architektonicznemu siedziby Muzeum Sopotu. Ta sopocka placówka mieści się w zabytkowej, eklektycznej willi położonej w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Wyobrażona przez pierwszego właściciela, a zaprojektowana według projektów sopockiego architekta Waltera Schulza, stanowi, genius loci Sopotu i niewątpliwie może stać się inspirującym tematem rysunkowym. Opiekunowie wycieczki: Dorota Grubba-Thiede (nauczyciel historii sztuki) i Miłosz Thiede (nauczyciel rysunku studyjnego).
 

Kochani ,
chcemy Was poinformować, że dzisiaj odbył się Finał Ogólnopolskiej Akcji “Historia misia – nie bij mnie. Kochaj mnie”, która została stworzona przez Fundację WOŚP. Polega, jak wiecie ,na ucharakteryzowaniu maskotek na ofiary przemocy i pozostawieniu ich w ruchliwych miejscach przestrzeni publicznej.
Klasa 2 a/e od kilku tygodni koordynowała akcję, żeby dzisiaj, dnia 1 czerwca, móc przystąpić do finału. Pluszaki opanowały Sopot 🐻🐨🦊🦄🐭🐶
A tak pracowaliśmy:
https:/www.facebook.com/SopockaJedynka/videos/1421516154562672/
 
 
Wycieczka do Pałacu Opatów w Oliwie
 
07.12.2016 odbyła się wycieczka klasy 3e LO o profilu architektonicznym do Pałacu Opatów w Oliwie (Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku) na wystawę „MAXIM KANTOR. RODZINA KONTRA IMPERIUM”. Na wystawie zaprezentowano prace jednego z najciekawszych współczesnych artystów rosyjskich, który w swojej sztuce łączy filozofię z baczną obserwacją społeczeństwa. Ekspozycja obejmuje obrazy, litografie, rzeźby oraz lalki teatralne zaprojektowane przez artystę. Po wystawie grupę oprowadzała pani Małgorzata Paszylka-Glaza – Kurator wystawy. Pani kurator przybliżyła sylwetkę Maxima Kantora który urodził się w 1957 w Moskwie, mówiła o jego podejściu do tworzenia i poglądach na sztukę oraz filozofię. Dowiedzieliśmy się o kulisach powstania niektórych obrazów i grafik oraz o tym jak doszło do zorganizowania wystawy w Pałacu Opatów w Oliwie. Po obejrzeniu wystawy Maxima Kantora był jeszcze czas na szybki rzut oka na ekspozycję stałą prezentującą dzieła polskiej sztuki XIX i XX wieku. Historie związane z artystami i ich dziełami przybliżyła pani Dorota Grubba-Thiede prowadząca w naszej szkole zajęcia z historii sztuki. Obejrzeliśmy między innymi dzieła reprezentujące romantyzm (Piotr Michałowski), historyzm (Jan Matejko), realizm (Michał Wywiórski), symbolizm (Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański), szeroko pojęty koloryzm (Aleksander Gierymski, Jan Stanisławski, Olga Boznańska, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz czy Władysław Ślewiński) i zjawisko sztuki młodopolskiej (Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski). W zbiorach znajduje się malarstwo historyczne, rodzajowe, portret, jak i pejzaż czy martwa natura. Opiekunowie wycieczki: Dorota Grubba-Thiede (nauczyciel historii sztuki) i Miłosz Thiede (nauczyciel rysunku studyjnego).wystawa Maxima Kantor potrwa do 29 stycznia 2017 – więcej o wystawie
http://mng.gda.pl/kalendarz/maxim-kantor-rodzina-kontra-imperium/

Wizyta w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce

Dzięki pani Urszuli Zblewskiej uczniowie klasy 2ae i 3e odwiedzili gdańską ASP. Naszym przewodnikiem był dr hab. Marek Targoński, Kierownik Katedry Sztuk Plastycznych w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce. Zwiedziliśmy pracownie podstaw rzeźby i pracownie dyplomowe na Wydziale Rzeźby w Małej Zbrojowni. Wiemy już czym jest “szubienica” i kawalet, jak wygląda praca z modelem, zobaczyliśmy pracę z gliną i drewnem oraz proces tworzenia formy gipsowej w celu wykonania odlewu. Pan Targoński jako artysta podzielił się swoimi przemyśleniami na temat istoty procesu twórczego oraz znaczenia przeciwności w toku realizacji swoich idei artystycznych – było to niezwykle inspirujące spotkanie. Dotarliśmy również do Wielkiej Zbrojowni, gdzie pani Dorota Grubba- Thiede oprowadziła nas po wystawie “Centrum/Peryferie” w Dużej Auli oraz nowej odsłonie kolekcji stałej w Małej Auli. Opowieść historyka sztuki diametralnie zmienia odbiór dzieła! Dzięki uprzejmości gospodarzy zrobiliśmy mały rekonesans pracowni malarstwa oraz ich martwych natur.Dziękujemy dr. Targońskiemu za poświęcony czas i umożliwienie bliższego poznania realiów ASP!

 

 

Warsztaty w Akwarium w Gdyni

Dnia 7.11 br. klasa 2a/e wraz z opiekunami  odwiedziła Akwarium Gdyńskie,  gdzie wzięła udział w bardzo ciekawych warsztatach “Ichtiofauna Bałtyku”. Pracownicy akwarium w sposób ciekawy i niekonwencjonalny przybliżyli uczniom wiedzę z zakresu ryb zamieszkujących nasze morze. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić ekspozycję w akwarium. Wszystko odbyło się w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękujemy.

Wizyta w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

29 września klasy 2 a/e i 1 d udały się wraz z opiekunami p. I. Kłosowską i G. Korzistką do Sądu Okręgowego w Gdańsku na rozprawę karną w charakterze publiczności.

Przed rozprawą pracownicy sądu wyjaśnili młodzież zasady pracy sędziego, prokuratora i adwokata, omówili poszczególne etapy rozprawy i zapoznali uczniów z działalnością sądu.

Wizyta w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Dnia 27 września 2016 klasy 2a/e, 1a/e liceum i 2B gimnazjum wraz z opiekunami p. I.Kłosowską,p. J. Janus- Maźniewską  i p. A. Szewczyk  udały się do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie na wystawę  zatytułowaną “Kossakowie”.

Na wystawie młodzież miała okazję zobaczyć ponad 200 prac artystów z rodziny Kossaków. Oprócz obrazów olejnych, akwareli uczniowie poznali tez szkice, fotografie, pamiątki rodzinne i oryginalne  listy członków rodziny.

Dzięki uprzejmości pracownika PGS mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy dotyczącej  zarówno samej sztuki, jak i samej kolekcji.