Rok 2015

“Zajęcia z historii sztuki”

W ramach zajęć z historii sztuki uzupełniając wiedzę o aktualną sztukę pod kierunkiem P. Joanny Gugały- Ponikowskiej klasy architektoniczne uczestniczą w wystawach stałych oraz czasowych w Sopocie. Tym razem chcemy się podzielić foto-relacjami z wystaw w PGS (rzeźba, malarstwo, tkanina) oraz Dworku Sierakowskich (Ikony).

“Zajęcia z rysunku studyjnego”

Zajęcia z rysunku studyjnego w klasach architektonicznych w sprzyjającej pogodzie wykorzystujemy na plenery – szlakiem sopockiej architektury (szkicujemy, fotografujemy, spacerujemy, poznajemy miejsca, obiekty) tym samym –  przymierzając się do konkursu “Zobaczyć Sopot”- kierowanego do młodzieży z całego województwa pomorskiego organizowanego przez nasze liceum ( już 5 rok) oraz  PG wydz. architektury pod honorowy patronatem Prezydenta Miasta Sopotu.

“Wycieczka do Chmielna”

W przepięknie słoneczne dni (od 23 do 25 maja) klasa 2e architektoniczna wraz z opiekunami-nauczycielami przedmiotów kierunkowych- rysunku studyjnego ( P. Joanną Gugałą-Ponikowską oraz P. Wojciechem Strzeleckim) uczestniczyła w plenerze-wycieczce – malowniczym Chmielnie. Nie zabrakło inspiracji okolicznymi pejzażami – podjęliśmy walkę malowania, rysowania, fotografowania, jeziora zachęcały na pełen relaks kajakowy, rowerowo-wodny. Odwiedziliśmy Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, podglądaliśmy 
jak powstają toczone na kole dzieła, dowiedzieliśmy o procesie technologicznym i nawet udało się przysiąść do koła by spróbować. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej, spokojnej atmosferze i napełnił siłami by móc wrócić do szkolnych obowiązków.

“Ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi”. John Green

Podążając za słowami J. Green,  czujemy się częścią przestrzeni w której zdobywamy wiedzę, poznajemy innych wspaniałych ludzi: nauczycieli, kolegów, koleżanki, stanowimy znaczącą wartość i dlatego pragniemy się dzielić z innymi tu w naszej szkole- w tak ważnym dla nas miejscu; swoimi zdolnościami, umiejętnościami, talentem.
 Powstają nasze – uczniów klas architektonicznych ( Oli Baraniak, Moniki Chybowskiej, Klaudii Zientary, Martyny Komkowskiej, Filipa Borkowskiego, Klaudii Rafalskiej, Oskara Ratajewskiego, Agnieszki Strzemiecznej, Zuzanny Aranowskiej, Alicji Kutek) prace malarskie- aranżujące sale lekcyjne – tematyczne: romantyczna-  ( Język polski), portowa- (geografia), przyrodnicza-(biologia), wcześniej już zrealizowane sala sopocka- ( język polski) oraz inspiracji- ( plastyczna). Efektami całości projektów będziemy mogli pochwalić się już wkrótce.

Warsztaty z rysunku studyjnego

Początek II semestru nauki klasy architektoniczne rozpoczęły zajęciami z rysunki studyjnego na Politechnice Gdańskiej wydz. Architektury z którym dzielnie współpracujemy. Temat ” Martwa natura”, ” studium postaci”- …ciężka twórcza praca, początki dla klasy pierwszej, dla klasy drugiej wciąż mierzenie się z umiejętnościami i refleksja ile jeszcze pracy do zamierzonego celu, klasa trzecia sprawdziła umiejętności już prawie trzyletniej pracy.

 

Wizyta w Muzeum Narodowym kl. 1ae klasa architektoniczna

” Analiza, opis wybranego dzieła malarskiego” tak brzmiał temat spotkania w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w którym uczestniczyła klasa 1ae pod kierunkiem Pani Prof. Iwony Kłosowskiej oraz Joanny Gugały- Ponikowskiej. Nauczyliśmy się trafnie opisywać, interpretować dzieła malarskie pod względem technicznym, kompozycyjnym, kolorystycznym, tematycznym itp.

Podsumowaniem zajęć, owocnej nauki była własna analiza odszukanego w salach muzeum dzieła i zaprezentowanie go w naszym gronie.

 

Warsztaty ceramiczne dobiegły końca.

Trzeci etap najbardziej wyczekiwanych efektów ostatecznych- nastąpił. Klasy 1 oraz 2e architektoniczne mają zaszczyt zaprosić odwiedzających naszą szkolną stronę do galerii prac, tym samym dzieląc się swoją pracą twórczą.

Mamy nadzieję, że moc kolorów, form ogrzeją zimowe nastroje.

Jesteśmy po drugim etapie warsztatów ceramicznych z klasami 1 oraz 2 architektoniczną; po pierwszym wypale glinianych form ceramicznych przyszedł czas na szkliwienie przed nami ostatni trzeci etap- i wyczekiwany efekt końcowy  niekiedy ciężkiej, ale bardzo twórczej pracy.

W naszej szkolnej galerii rozpoczęliśmy z klasą  2 oraz 1 architektoniczną warsztaty ceramiczne. Zmierzyliśmy się z trudną materią rzeźbiarską- gliną, która nie do końca pozwoliła man zrealizować wcześniej narysowane projekty. Powstały nowe przestrzenne, dekoracyjne nawet użytkowe prace:) Pierwszy etap twórczy mamy za sobą, czekamy na kolejne: szlifowanie oraz szkliwienie. Efektami bardzo chętnie podzielimy się wkrótce.

 

Kolejny raz klasa 1e architektoniczna uczestniczyła w warsztatach graficznych w zaprzyjaźnionej galerii-pracowni     “Momarte”, tym razem zapoznaliśmy się z jedną z najstarszych technik grafiki- linorytem. W bardzo miłej i twórczej atmosferze  wykonaliśmy matryce według własnych projektów.

 

15 października klas 1e architektoniczna po raz pierwszy uczestniczyła w zajęciach z rysunku studyjnego na Politechnice Gdańskiej wydz. architektury. Zajęcie te odbywają się cyklicznie w ramach innowacji pedagogicznej- dla wszystkich klas architektonicznych naszej szkoły.

Bardzo miło było zapoznać się z otoczeniem, budynkiem, pracowniami starszych kolegów, koleżanek- studentów i niezmiernie miło będzie odwiedzać ich na kolejnych zajęciach z rysunku studyjnego.

J.G-P

W ostatni, słoneczny dzień września klasa 1e architektoniczna uczestniczyła w warsztatach graficznych. Poznaliśmy nowe techniki: kalkografię, kolografię, monotypię. Niesamowita atmosfera pracowni-galerii rozbudziła apetyt na kolejne zajęcia, następne projekty, ponowną pracę twórczą.

J.G-P

 

Rozpoczęliśmy zajęcia w ramach współpracy klas architektonicznych na PG z rysunku studyjnego. Tematem naszego spotkania było “Studium postaci z elementami geometrycznymi”. Po dłuższej przerwie wakacyjnej nadszedł czas na ciężką pracę twórczą.

J.G-P

Klasa 2 architektoniczna w ramach zajęć z rysunku zaprojektowała i wykonała plakaty zapraszające uczniów szkół podstawowych w Sopocie do uczestnictwa w ciekawych warsztatach i lekcjach pokazowych. Warsztaty i lekcje są świetną okazją do tego, aby podzielić się wiedzą i zapoznać gości z przestrzenią naszej szkoły. Mamy ogromną nadzieję, że zajęcia,  były interesujące i ułatwią uczniom wybór, którego mają niebawem dokonać.

J.G-P.