Rok 2014

no images were found

Na „Dzień Otwarty” naszej szkoły przygotowaliśmy namiastkę realizacji twórczych, które realizujemy w klasie architektonicznej; wśród prac nie zabrakło tematów: martwej natury rysunkowej i malarskiej, studium postaci, szkiców portretowych, notatek wnętrza, obiektów projektowych, elementów architektoniczno-rzeźbiarskich oraz dokumentacji fotograficznej z rożnych warsztatów. Zainteresowaną, uzdolnioną, twórczą młodzież serdecznie zapraszamy

do NASZEJ KLASY ARCHITEKTONICZNEJ!!!

*

 

Rejs klasy 1 i 2 architektonicznej do malowniczej Szwecji-Karlskrony pod opieką

Pani Prof. Teresy Przyślewicz oraz Joanny Gugały-Ponikowskiej stał się ciekawym zapoznaniem

z miastem położonym na ponad 30 wyspach o bajkowej drewnianej architekturze- szczególnie dzielnica Bjorkholmen kiedyś należąca do mieszkańców stoczni dzisiaj do najdroższa dzielnica miasta, Rynek z zabudową ratusza, dwoma barokowymi kościołami, pomnikiem króla Karola XI, Targ Rybny- dzisiaj przystań dla statków, interaktywne Muzeum Morskie.

*

no images were found

Uczestnictwo twórcze klasy architektonicznej podczas Dni Otwartych ASP w Gdańsku na wydz. malarstwa, rysunku, grafiki, tkaniny pod opieką Pani prof. Aleksandry Michałowskiej, Joanny Gugały-Ponikowskiej oraz Pana prof. Wojciecha Strzeleckiego.

*

no images were found

Szlakiem architektury sopockiej, odszukiwanie architektonicznych elementów dekoracyjno-konstrukcyjnych, lekcja historii sztuki w terenie- klasy architektonicznej pod opieką Pani prof. Joanny Gugały-Ponikowskiej oraz Pana prof. Krzysztofa Szulca.

*

no images were found

Twórcze odwiedziny klasy architektonicznej pod opieką Pani prof. Joanny Gugały-Ponikowskiej oraz Pan prof. Wojciech Strzeleckiego na ASP wydz. rzeźby w celu poszukiwania inspiracji i przyszłych wyborów uczelni artystycznych.

*

no images were found

Klasa 2a gimnazjum podczas zajęć artystycznych pod kierunkiem pani prof. Joanny Gugały- Ponikowskiej realizowała projekt- „ Krzesło- obiekt nie tylko do siedzenia, co wiem o Design’ie?”.

Wystawa prac na żywo wkrótce w „przestrzeni szkolnej”.

*

Zajęcia artystyczne pod kierunkiem Pani prof. Joanny Gugały-Ponikowskiej stały się pretekstem do realizacji form przestrzennych tym razem uczyliśmy się o kierunku XX wieku jakim był Dadaizm:) czyli tak jak ówcześni artyści wykorzystane zostały gotowe przedmioty, niepotrzebne niekiedy „odpady”i zestawione z innymi elementami by stanowiły „nową jakość” w formie żartu.

*

Zajęcia z rysunku studyjnego na PG 2014

*

Pierwszy, drugi oraz trzeci etap warsztatów ceramicznych minął bardzo pomyślnie: nauka o materiale ceramicznym czyli glinie, sposobie kształtowania jej w wyobrażaną formę, proces suszenia i szlifowania oraz przygotowania do pierwszego wypalania, Kolejny etap to szkliwienie! Oraz wypalanie techniką raku. Na rezultaty barwnych prac z niecierpliwością czekaliśmy i bardzo chętnie podzielimy się efektami na wystawie wieńczącej całości projektu-warsztatów oraz zamieszczonymi na stronie zdjęciami wybranych prac. W całości warsztatów towarzyszyli nauczyciele- kierunkowi Pan Wojciech Strzelecki, Pani Joanna Gugała- Ponikowska oraz zaproszona Pani Dąbrówka Tyślewicz -wykładowca PG wydz. arch.artystka- Rzeźbiarka.

*

Nie mogło Nas-(klas architektonicznych) zabraknąć w nowym, powstałym Europejskim Centrum Solidarności. Miejsce pełne inspiracji historycznej, architektonicznej i przestrzeni do działań, które nas dotyczą czyli – w sztuce, kreatywności-WOLNOŚCI.

*

Kolejna lekcja z historii sztuki pod kierunkiem Pani Prof. Joanny Gugały- Ponikowskiej tym razem w Muzeum Narodowym w Gdańsku na zorganizowanej lekcji o dziele jednym z najważniejszych w zbiorach Miasta Gdańsk- Ołtarzu- H. Memlinga-” Sadzie Ostatecznym” jego historii, technice oraz bogatej symbolice.

*

Działalność klas architektonicznych (pracę twórczą, projekty, współpracę z PG) zaprezentowaliśmy podczas drugiego dnia Metropolitarnego Forum Kultury-Sopot-Gdańsk 2014- forum, na którym zaproszeni goście, instytucje jasno wypowiedziały się o potrzebie „ Uczenia Kulturą”.

*

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie jest jednym z najważniejszych miejsc do nauki o sztuce dlatego też w ramach zajęć z zakresu przedmiotu historii sztuki uzupełniamy wiedzę o sztukę współczesną odwiedzając wystawy czasowe pod kierunkiem Pani Prof. Joanny Gugały- Ponikowskiej.

 *

Po raz pierwszy w historii naszej szkoły młodzież klas architektonicznych została wyróżniona

i nagrodzona symbolicznymi statuetkami „Nike” za szczególne zaangażowanie w tworzeniu wizerunku artystycznego oraz za ciężka pracę w przygotowaniu wystaw, projektów, warsztatów. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości „Zakończenia roku szkolnego 2013/2014”

przez Panią Dyrektor Marię Starostkę oraz nauczycieli Pana Prof. Wojciecha Strzeleckiego oraz Panią Prof. Joannę Gugałę-Ponikowską.

Gratulujemy!!!

*

Grupa klasy 2e architektonicznej pod kierunkiem Pani Prof. Joanny Gugały- Ponikowskiej uczestniczyła w warsztatach graficznych poznając najstarszą technikę- linorytu w Galerii „MOMARTE” w Gdańsku- kiedyś należącej do znanego artysty rzeźbiarza Franciszka Duszeńko a obecnie prowadzonej przez malarkę- Martę Tomaszewską- Gruszkę oraz edukatorkę artystyczną- Monikę Wąż. Mimo pierwszych prób i dość ambitnych projektów praca twórcza zakończyła się sukcesem.

*

W ramach zajęć z historii sztuki pod kierunkiem Pani Prof. Joanny Gugały- Ponikowskiej klasa 2e architektoniczna uzupełniła wiedzę z zakresu architektury Sopotu 1870-1945 na przygotowanej wystawie przez Muzeum Miasta Sopotu- ( rzuty, plany, fotografie, dokumenty budowli znanych nam dzisiaj ze spacerów po Sopocie).

*

Klasy architektoniczne zostały zaproszone na zajęcia PG – Szkoła Wyobraźni Przestrzennej z rysunku aksonometrycznego by zmierzyć się z – elementami dekoracji arch. romańskiej-”Biforium” pod opieką Pani Prof. Antoniny Błockiej- nauczyciela kierunkowego przedmiotu- aksonometrii.

*

To już trzecie spotkanie na rozstrzygnięciu konkursu „ Zobaczyć Sopot” organizowanym przez nasze Liceum oraz Politechnikę Gdańską pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sopotu – Jacka Karnowskiego. Młodzież uzdolniona artystycznie została nagrodzona w trzech kategoriach: rysunek, malarstwo, fotografia.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!