Klasa filologiczna

“Wizyta w Telewizji”

Teraz już wiemy, jak robić telewizję!

Wizyta w firmie Learnetic

W ostatnim tygodniu klasa 1b odwiedziła firmę Learnetic dzięki współpracy z Fundacją Inspirujące Przykłady. Było dużo uśmiechu i inspiracji.
https:/www.facebook.com/Learnetic/posts/1603730519648442
[ngallerry id=467]

Wizyta w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

29 września klasy 2 a/e i 1 d udały się wraz z opiekunami p. I. Kłosowską i G. Korzistką do Sądu Okręgowego w Gdańsku na rozprawę karną w charakterze publiczności.

Przed rozprawą pracownicy sądu wyjaśnili młodzież zasady pracy sędziego, prokuratora i adwokata, omówili poszczególne etapy rozprawy i zapoznali uczniów z działalnością sądu.

Wystawa rodziny Kossaków

W czwartek klasa 3 o profilu filologicznym odwiedziła Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, by podziwiać wystawę wybitnej rodziny Kossaków: Juliusza, Leona, Wojciecha, Jerzego oraz Karola.  
Wystawa liczyła sobie ponad 200 obrazów, które członkowie rodu tworzyli przez prawie 200 lat. Na wystawie zaprezentowano także dzieła literackie Pań z tego rodu- 40 publikacji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec oraz Zofii Kossak.
Imponujące jest to, że kolejne pokolenia kultywowały rodzinną tradycję i dzięki temu możemy podziwiać ogromną ilość dzieł przez nich stworzonych.
Oprócz samej wystawy uczniowie oczarowani byli również architekturą i wystrojem Sopockiej Galerii Sztuki- której nowoczesność idealnie komponuje się z klasycznymi elementami.

Wizyta w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

Dnia 12.05.2016 roku klasa 2 b wraz z opiekunami p.G Korzistką i I. Klosowską udała się z wizytą do Sądu Okręgowego w Gdańsku i wzięła udział w rozprawie karnej .
Wizyta ta dostarczyła wszystkim sporo wrażeń i pozwolila na zapoznanie się z pracą sędziego, prokuratora i innych pracowników sądu.

Warsztaty “Kreatywna Tworczość Wizjonerstwa”

We wtorek (26.04.2016 r.) uczniowie klasy 2a i 2b rozwijali twórcze myślenie. Warsztat poprowadził p. Bartosz Karcz z SWPS. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem SWPS. Spotkanie zorganizowały p. Grażyna Korzistka i p. Urszula Zblewska.

Warsztaty w IPN

15 kwietnia młodzież naszego liceum wraz z opiekunami ( p. Kłosowska, p. Eiselt ) wzięła udział w warsztatach Instytutu Pamięci Narodowej pt . “Inwigilacja młodzieży w latach osiemdziesiątych na przykładzie Krzysztofa Skiby podczas festiwali w Jarocinie”. Uczniowie po krótkim wykładzie pracownika IPN,samodzielnie analizowali dokumenty operacyjne służb specjalnych  czasów PRL,  a następnie zwiedzili archiwum  gdzie mieli okazję zapoznać się ze specyfika pracy historyka – archiwisty 

Lekcja otwarta “Polscy szpiedzy”

1 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbyły się dni otwarte i targi szkół , podczas których uczniowie z klasy 2b Al-Jaber Yasmin, Konrad Marcinkowski , Kamil Neubert i Michał Piątkowski pod  opieką nauczycieli prof. M. Eiselt i prof. I. Kłosowskiej przygotowali i poprowadzili lekcję otwartą dla naszych gości “Polscy szpiedzy”.

Projekt “Adwokat przyda się w życiu “

1 kwietnia klasa 1a/e gościła w ramach projektu “Adwokat przyda się w życiu ” prawnika p. Michała Szarmacha, który poprowadził bardzo ciekawe zajęcia – specyfika zawodu adwokata.

5 kwietnia w ramach tego projektu odbyły się zajęcia dla klasy 2b , które prowadził p. Krzysztof Kochanowski , a dotyczyły one prawa autorskiego. W I semestrze zajęcia z prawnikiem miała klasa 1b.

Szkoła nasze bierze udział już drugi rok w tym projekcie. Zajęcia są zawsze bardzo ciekawe, a młodzież bardzo zadowolona.

Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

23 marca uczniowie z klasy 2a i 2b  godnie reprezentowali naszą szkołę w Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, który odbył się w II Liceum w Sopocie.

Szkołę reprezentowali Dominik Łobodziński, Kamil Neubert i Konrad Marcinkowski. Tym razem nie udało się przejść do kolejnego etapu, ale serdecznie gratulujemy uzyskanych wysokich wyników i życzymy powodzenia za rok.

Olimpiada Solidarności

25 listopada 2015 roku uczniowie drugich klas liceum  wzięli udział w Olimpiadzie Solidarności . Do II etapu finałowego zakwalifikowali się Agata Zawadzka  i Kamil Neubert z klasy 2b. Serdecznie gratulujemy.

Etap wojewódzki odbył się 15 marca 2016.

Agata i Kamil godnie reprezentowali szkołę. W przerwie pomiędzy poszczególnymi etapami zwiedziliśmy wraz z pozostałymi uczestnikami Olimpiady Europejskie Centrum Solidarności.

Uczniowie nasi otrzymali wyróżnienia.

1 MARCA „ NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM”

1 marca to dzień poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych , bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego którzy nie tylko w czasie, ale i po wojnie stawiali opór  okupacji Polski. Z tej okazji w naszej szkole odbył się cykl warsztatów prowadzonych przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej pana  Przemysława Szlostka. Młodzież  licealna miała okazję posłuchać wykładu o historii powojennej Polski i losach członków antykomunistycznego ruchu partyzanckiego

 

Warsztaty historyczne w  ECS

30 września 2014 r. klasy filologiczne ( 2b i 3b ) wraz z opiekunami wzięły udział w warsztatach poświęconych najnowszej historii Polski ( narodziny Solidarności, stan wojenny w Polsce) połączonych ze zwiedzaniem Europejskiego Centrum Solidarności.

 

XLI Olimpiada Historyczna 2014/2015

 W dniu 7 X 2014 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do  XLI Olimpiady Historycznej 2014/2015.

Uczniowie biorący udział musieli odpowiedzieć na pytania z zakresu całej podstawy programowej oraz wybranej specjalizacji: Starożytność,  Średniowiecze,  Epoka nowożytna,  Historia XIX w., Historia XX w. , Historia parlamentaryzmu w Polsce, Historia regionu.

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to ciesząca się wysoką renomą przedmiotowa olimpiada organizowana od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Od wielu lat trzystopniowe eliminacje olimpijskie wyłaniają szkolną elitę historyczną, dla której poznawanie przeszłości jest wielką pasją i drogą do sukcesu

 

Wizyta w IPN

Klasa 1 b razem z prof. Iwoną Kłosowską 22 X 2014 r. udała się na warsztaty historyczne do Instytutu Pamięci Narodowej połączonych ze zwiedzaniem archiwum. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z oryginalnymi dokumentami przechowywanymi w IPN  oraz specyfiką pracy archiwisty.

 

Wizyta w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

W dniu 28 X 2014 r. klasa 1 b wraz z opiekunami wzięła udział w rozprawie symulacyjnej z powództwa cywilnego , przygotowanej przez sędziów Sądu Okręgowego w Gdańsku. Młodzież  miała okazję zapoznać się z  działaniem protokołu elektronicznego i regułami obowiązującymi w czasie rozpraw.

 

„Bo w pamięci jest siła zaklęta”

Uczniowie naszej szkoły pod opieką prof. Katarzyny Szubiak, prof. Ewy Burtowy  oraz prof. Iwony Kłosowskiej wzięli udział w konkursie organizowanym przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej który miał miejsce 20 listopada 2014 r. pod hasłem „Bo w pamięci jest siła zaklęta”. Konkurs polegał na przedstawieniu programu słowno-muzycznego dotyczącego Polskiego Państwa Podziemnego .

 

Olimpiada Solidarności.

Dwie Dekady Historii.

25 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap ogólnopolskiej Olimpiady dla klas drugich szkół ponadgimnazjalnych organizowanej przez Fundację Centrum Solidarności pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczniowie biorący udział musieli wykazać się wiedza z zakresu najnowszej historii Polski ( lata 1970-1990 ) – konkurs ma na celu upowszechnienie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej wiedzy na temat historii najnowszej Polski, przybliżenie polskiego dziedzictwa historycznego i polskiego dorobku kulturowego.

 

 

<!–[if gte mso 9]>