Oddział politechniczny

 

rada

“Zajęcia laboratoryjne na PG”


Nauka w Jedynce ma wiele wymiarów. Zajęcia laboratoryjne na Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG w ramach projektu Droga do sukcesu, w których uczestniczyli uczniowie klasy 2ae.
ZAJECIA

“Dni Elektryki”

Dnia 27 października klasy 1a i 2a wzięły udział wydarzeniu towarzyszącym Gdańskie Dni Elektryki na Politechnika Gdańska – prezentacji i rywalizacji samodzielnie skonstruowanych robotów.

“Wyjazd naukowy do Warszawy i Otwocka”


W dniach 4-5 października 2017 r. klasy 2a/e i 3 a/e pod opieką p. M. Adamowicz i wychowawczyń wzięły udział w wyjeździe naukowym do Warszawy i Otwocka.
Młodzież brała udział w ciekawych i bardzo inspirujących warsztatach w Centrum Kopernika, podczas których poznała wiele tajników z dziedziny fizyki, elektryczności i elektrotechniki.
W trakcie drugiego dnia wycieczki odwiedziliśmy Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, największy instytut naukowo- badawczy w Polsce,  który prowadzi wiele badań oraz rozwija wiedzę i technologię z takich dziedzin jak: fizyka, chemia jądrowa, inżynieria jądrowa oraz wykorzystanie energii jądrowej dla potrzeb gospodarki.
Znajduje się tam również jedyny działający w Polsce reaktor jądrowy “Maria”. Wytwarzany w nim strumień neutronów plasuje go na piątym miejscu w Europie wśród   reaktorów badawczych.
Warsztaty i wykłady, w których brała udział młodzież były nie tylko okazją do nauki, czy sprawdzenia swojej wiedzy .Były możliwością do jeszcze lepszego zrozumienia zagadnień fizycznych i zastosowania fizyki w życiu codziennym. Atmosferę naukową maturzyści z p. Adamowicz stworzyli już w autokarze.
Młodzież wróciła zadowolona, pełna wrażeń własnych wniosków i przemyśleń, a także zapału do dalszej pracy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.

“Seminarium na Wydziale ETI”


Dnia 22 września 2017 roku uczniowie klas 2ae i 3a wzięła udział w seminarium “Od słabych prądów do technologii kosmicznych” zorganizowanym przez Wydział ETI PG. W krótkich prezentacjach prelegenci przedstawili zagadnienia z zakresu automatyki, robotyki, elektroniki, sieci na morzu, inżynierii biomedycznej, inżynierii danych, radiokomunikacji oraz technologii kosmicznych. Opowiedzieli o ciekawych tematach, które obecnie pasjonują studentów, doktorantów i wykładowców wydziału.

“Warsztat o demokracji”


Dnia 26 września 2017 r. klasa 2a/e wzięła udział w projekcie pt. Warsztat o demokracji w oparciu  o film  “Aram”. Przygotowała go Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego a przeprowadził p. Grzegorz Kuleta.
Celem podstawowym projektu było przybliżenie uczniom pojęcia demokracji. Pretekstem do dyskusji na ten temat  był natomiast film Krzysztofa Talczewskiego “Aram”. Młodzi ludzie mieli okazję poznać historię Arkadiusza Rybickiego, jego życie, cele, marzenia oraz skonfrontować je mogli z własnym spojrzeniem na demokrację. W trakcie tych zajęć przybliżona została uczniom historia współczesna , realia PRL -u i nie tylko.
Raz jeszcze dziękujemy i liczymy na kolejne ciekawe spotkanie.

“Wyjazd integracyjny”

Garczyn tradycyjnie przywitał nas ulewą, ale my się deszczu nie boimy. Dziękujemy Nostromo – Niezapomniane Biwaki Szkolne za fantastyczne zajęcia. Integrację klas pierwszych uważam za udaną.

 

rada

“Wizyta w sądzie”


23 maja klasa 2a/e odwiedziła Sąd Rejonowy w Sopocie. Poznaliśmy historię tego budynku, zostaliśmy zapoznani z pracą Sądu. Pracownicy w sposób bardzo miły i serdeczny opowiedzieli nam o swojej pracy, a także oprowadzili nas po ciekawych i sekretnych miejscach tego gmachu. Bardzo dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.


“Warszaty w Akwarium Gdyńskim”

Dnia 7.11 br. klasa 2a/e wraz z opiekunami  odwiedziła Akwarium Gdyńskie,  gdzie wzięła udział w bardzo ciekawych warsztatach “Ichtiofauna Bałtyku”. Pracownicy akwarium w sposób ciekawy i niekonwencjonalny przybliżyli uczniom wiedzę z zakresu ryb zamieszkujących nasze morze. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić ekspozycję w akwarium. Wszystko odbyło się w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękujemy.


“Wycieczka do Torunia”

Nie samą szkoła człowiek żyje! Wiedzę można zdobywać na różne sposoby, więc uczniowie z klas 2a i 2b pod opieką P. Grażyny Korzistki i P. Urszuli Zblewskiej we wtorkowy poranek  ruszyli na Toruń.Legendarne dzieje miasta poznaliśmy empiryczne w Domu Legend Toruńskich. Mogliśmy ich dotknąć dzięki projekcji 3D pt. “Księga Toruń”. Mocniejszych wrażeń dostarczyło przejście przez Bunkier Wisła. Własnoręcznie przygotowywaliśmy słynne pierniki. A wieczór spędziliśmy w murach Fortu IV, po którym oprowadził nas P. Paweł. W tej fantastycznej scenerii bawiliśmy się w podchody. Zwieńczeniem wieczoru było ognisko.
Środa to spacer z przewodnikiem po najstarszej części miasta. Nie zabrakło wizyty w Domu Mikołaja Kopernika i Eskenów. Nadwyrężone siły ratowaliśmy lodami u Lenkiewicza. Sprawdzianem zdobytej wiedzy była gra miejska, w której nagrodą była torba pierników.Oby energia słoneczna, którą cieszyliśmy się w czasie naszych wędrówek po Toruniu wystarczyła nam na końcówkę roku szkolnego.

“Wizyta w pracowni TRDS na WE UG”

Trening czyni mistrza, dlatego nasi ekonomiści z klasy 2a ponownie odwiedzili pracownię TRDS na WE UG (1.06.2016 r.). Dziś towarzyszyli nam również koledzy z 2d. Po części teoretycznej, przeszli do praktyki i wyszukiwali informacje za pomocą Thomson Reuters Eikon. Najlepsi otrzymali słodkie nagrody.
A że wychowawczynie (P. Maria Eiselt i Urszula Zblewska) nie zapomniały o Święcie swoich podopiecznych, nie mogło zabraknąć wyprawy na lody. I mimo, że zakup ulubionych smakołyków wymagał cierpliwości (Grycana zalała fala maluchów!), cała eskapada zakończyła się pysznym akcentem w postaci pięciogałkowej porcji lodów.

“Majówka w Jedynce”

Zmagania klasy 2a w familiadzie matematycznej oraz udział w warsztatach z robotyki.

“Obchody Dnia Europy”

16 maja 2016 r. uczniowie klas 2a i 2d pod opieką Pani Marii Eiselt i Pani Urszuli Zblewskiej wzięli udział w obchodach Dnia Europy na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, które w tym roku były organizowane pod hasłem “Europa wobec aktualnych wyzwań”. O problemach współczesnej Europy mówił Pan Jarosław Wałęsa – poseł do Parlamentu Europejskiego. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na kwestie związane z kryzysem migracyjnym, wzrostem znaczenia partii populistycznych i anty-europejskich, konsekwencjami wyjścia Anglii (Brexit) i Królestwa Niderlandów z UE (Nexit), bezpieczeństwa energetycznego, wspólną polityką bezpieczeństwa i obrony, umowami międzynarodowymi (TTIP, status gospodarki wolnorynkowej dla Chin) oraz pomocą UE dla Grecji.

Głos zabrał Marszałek Senatu RP Pan Bogdan Borusewicz, który podjął problem eurosceptycyzmu w Polsce. Mieliśmy również okazję wysłuchać krótkiego wystąpienia prof. Willema Molle – holenderskiego ekonomisty z Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie, który przypomniał nam o korzyściach z członkostwa w UE, z których korzystamy każdego dnia w różnych dziedzinach życia.
Dominik Łobodziński i Aleksander Łopaciński z klasy 2a odebrali Dyplomy laureata I etapu konkursu “POLSKA W UNII”.

 

Warsztaty “Kreatywna Tworczość Wizjonerstwa”

We wtorek (26.04.2016 r.) uczniowie klasy 2a i 2b rozwijali twórcze myślenie. Warsztat poprowadził p. Bartosz Karcz z SWPS. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem SWPS. Spotkanie zorganizowały p. Grażyna Korzistka i p. Urszula Zblewska.

“Adwokat przyda się w życiu”

1 kwietnia klasa 1a/e gościła w ramach projekty “Adwokat przyda się w życiu ” prawnika p. Michała Szarmacha, który poprowadził bardzo ciekawe zajęcia – specyfika zawodu adwokata.

Szkoła nasze bierze udział już drugi rok w tym projekcie. Zajęcia są zawsze bardzo ciekawe, a młodzież bardzo zadowolona.

Spotkanie psychologiczne w ramach Strefy Młodzieży SWPS

16.03.2016 r. licealiści z klas 2a i 2b wzięli udział w spotkaniach psychologicznych w ramach Strefy Młodzieży SWPS. Wykłady prowadził p. Michał Pozdrał.

 Wizyta w Urzędzie Wojewódzkim

9.03.2016 Urząd Wojewódzki odwiedzili nasi licealiści – 2a z I LO i 2d z V LO SMS. Oprócz stałych punktów programu, udało się nam zwiedzić biuro prasowe.

ZAJĘCIA NA WYDZIALE EKONOMICZNYM UG – TRDS

W ostatni wtorek (24.11.2015 r.) pod opieką p. Lilii Neumann gościliśmy w pracowni Thomson Reuters.

DEBATA OKSFORDZKA

1 października 2015 r. rozpoczął się rok akademicki, więc grupa ekonomiczna z klasy 2a w towarzystwie klasy 2d ruszyła na Uniwersytet Gdański.

Wzięliśmy udział w debacie oksfordzkiej, której teza brzmiała: Czy należy pomagać frankowiczom?W pojedynku na argumenty wzięli udział studenci Wydziału Zarządzania i Wydziału Ekonomicznego. Debatę poprowadził Jan Krzysztof Bielecki (były premier), a w Radzie Mędrców zasiadali: Maciej Grabowski (minister środowiska, absolwent sopockiej Jedynki), Mirosław Gronicki (były minister finansów), Dariusz Filar (były członek Rady Polityki Pieniężnej).

Nam zaś przypadła rola publiczności, która poprzez głosowanie zdecydowała czyje argumenty okazały się bardziej przekonywujące. Zwyciężył zespół Wydziału Zarządzania.

Gratulujemy!

U.Zb.

*

WYKŁAD PROF. LESZKA BALCEROWICZA

18.05.2015r. dzięki zaproszeniu władz WE UG wzięliśmy udział w wykładzie prof. Balcerowicza “Od czego zależy rozwój gospodarczy?”. Przewodniczący Rady FOR poruszył problem wpływu decyzji politycznych na rzeczywistość ekonomiczną, temat niezwykle aktualny w kontekście wyborów prezydenckich.

*

Dominik Łobodziński,

uczeń klasy 1a liceum jest finalistą

XII edycji konkursu „Polska w Unii” organizowanego przez Ośrodek Badań Integracji Europejskiej WE UG.

Gratulujemy!

Życzymy powodzenia w czasie finałowych zmagań (12.05.2015r.)!

*

WIZYTA W SĄDZIE OKRĘGOWYM – 7.05.2015R.

Dni otwarte sądu okręgowego w Gdańsku to okazja by zobaczyć Temidę w działaniu. W towarzystwie p. Iwony Kłosowskiej i p. Urszuli Zblewskiej uczestniczyliśmy w rozprawie karnej w sprawie o zabójstwo.

                A poniżej zdjęcia składu sędziowskiego klasy 1a. Olek, może jednak prawo? – W todze i łańcuchu sędziowskim Ci do twarzy J.

ue.

*

 

WIZYTA NA WYDZIALE EKONOMICZNYM

Internet to nie tylko źródło informacji, ale także miejsce, gdzie możemy prowadzić działalność gospodarczą. W ostatni wtorek (17.03.2015r.) p. prof. Jacek Winiarski przybliżył nam to zagadnienie i przeprowadził krok po kroku przez proces zakładania sklepu internetowego. Więc jeśli masz atrakcyjny produkt, np. kaloszki dla psa, wystarczy 1,5 godziny by zostać rekinem e-biznesu. Uczniowie klasy 1a i grupy ekonomicznej z 2a już wiedzą jak to się robi.

 

 

NIE SAMĄ EKONOMIĄ CZŁOWIEK ŻYJE – SPOTKANIE Z PROKURATOREM

Ignorantia iuris nocet (Nieznajomość prawa szkodzi) – By zgłębić problem odpowiedzialności nieletnich wobec prawa, postanowiliśmy zasięgnąć informacji z pierwszej ręki – zaprosiliśmy p. Prokuratora Jerzego Wolickiego-Wolszlegera z Prokuratury Rejonowej w Sopocie (5.03.2015r.). Na przykładzie prowadzonych spraw, p. Prokurator przedstawił kwestie związane z ochroną praw autorskich w Internecie, posiadaniem i zażywaniem narkotyków oraz piciem alkoholu, a także odpowiedzialności za czyny z art. 200. KK. Dziękujemy za bardzo ciekawe i pouczające spotkanie!

 

U.Z.

NIE SAMĄ EKONOMIĄ CZŁOWIEK ŻYJE – WARSZTAT IPN

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dlatego w ostatni poniedziałek (9.03.2015r.) gościliśmy p. Przemysława Szloska, który w czasie spotkania przybliżył nam temat konspiracji antykomunistycznej.

 youtube_p

 

https:/www.youtube.com/watch?v=QvqLy88OPJ4

 

 

WIZYTA NA WYDZIALE EKONOMICZNYM – TRDS

27.01.2015r. pod kierunkiem dr Magdaleny Markiewicz zgłębialiśmy świat finansów w laboratorium Thomson Reuters. Mieliśmy okazję poznać podstawowe zasady działania rynków finansowych. Korzystaliśmy z różnych narzędzi przy wyszukiwaniu kodów instrumentów finansowych i danych spółek, a na przykładzie firm Microsoft i Google przyjrzeliśmy się różnym aspektom funkcjonowania spółek.

Klasie 1a i grupie ekonomicznej z klasy 2a towarzyszyły p. Marzena Dorochowicz i Grażyna Korzistka.

 

WIZYTA NA WYDZIALE EKONOMICZNYM

Wydzial_ekonomiczny-2014-002

Wydzial_ekonomiczny-2014-001

 

W ostatni wtorek (21.10.2014r.) Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego otworzył swoje podwoje przed uczniami klasy 1a (politechniczno-ekonomicznej).

Naszymi przewodnikami byli – Dziekan Wydziału Ekonomicznego prof. Krzysztof Dobrowolski, Prodziekan dr Wojciech Bizon oraz asystenci mgr Lilia Neumann i mgr Dominik Aziewicz.

Spotkanie z panem Dziekanem dało garść informacji na temat wydziału i próbkę klimatu akademickiego. Uchyliliśmy też rąbka tajemnicy testując pracownię do zawierania kontraktów terminowych (oficjalne otwarcie w listopadzie – my już tam byliśmy!). W roli traderów pomogła nam się odnaleźć dr Magdalena Mosionek-Szweda. Nie zabrakło zajęć z ekonomii w praktyce z mgr Dominikiem Aziewiczem.

Dziękujemy za zaproszenie i czekamy na kolejne spotkanie!

U.Z.