Sopocka Galeria Sztuki

Jesteśmy bardzo dumni, że w naszej szkole udało się stworzyć tak WSPANIAŁE MIEJSCE. Galeria, w której aktualnie prezentujemy wystawę Pani Dąbrówki Tyślewicz, powstała w 2014 roku w zapomnianych pomieszczeniach szkoły. Po ich zagospodarowaniu przez klasy architektoniczne pod kierunkiem Pani Joanny Gugały-Ponikowskiej i Pana Wojciecha Strzeleckiego, ich przestrzeń początkowo służyła prowadzonym warsztatom ceramicznym i pierwszym wystawom prac uczniów tych klas. Dostrzegłszy jednak potencjał tego miejsca postanowiono przeobrazić je w galerię, w której spotkać mogą się nie tylko uczniowie, ale też ich rodzice, grono pedagogiczne, mieszkańcy Sopotu i artyści. Aktualnie przestrzeń ta pozwala obcować ze sztuką a przez to uczyć się jej od NAJLEPSZYCH.

Po raz kolejny Sopocką Galerię Sztuki można było odwiedzić podczas wernisażu (artystów – nauczycieli prowadzących klasy architektoniczne) – Joanny Gugały- Ponikowskiej oraz Wojciech Strzeleckiego. Wieczór 17 listopada minął w atmosferze spotkań nie tylko ze sztuką, ale również znajomych, przyjaciół, absolwentów, uczniów.

galeria

30 maja o godz 16:30 odbył się wernisaż “Wystawy Belfrów Sopockich” wystawą tą otworzyliśmy Sopocką Galerię Sztuki- SGS pod patronatem Urzędu Miasta Sopotu, Prezydenta Miasta Sopotu, organizatorami wystawy są: Wojciech Strzelecki, Joanna Gugała-Ponikowska.
Ekspozycja prezentuje prace artystów zajmujących się jednocześnie działalnością pedagogiczną, a SOPOT jest miejscem w którym mieszkają lub pracują.
Wystawa potrwa do 22 czerwca 2016 roku wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

Tuż po wernisażu wystawy Pani Dąbrówki Tyślewicz przyszedł fantastyczny czas na spotkanie z samą artystką w celu omówienia inspiracji, doświadczeń, technik ceramicznych prezentowanych na wystawie. Z ogromna radością gościliśmy również zainteresowanych “miłośników sztuki” z Sopotu, Gdyni.

Dnia 15 marca o godzinie 17:00 mieliśmy zaszczyt gościć w mieszczącej się w naszej szkole, Galerii Sztuki wspaniałą artystkę – rzeźbiarkę Panią Dąbrówkę Tyślewicz. Wystawa jej prac – “MISAeksperymentCERAMIKA” prezentuje jej poszukiwania technologiczne w ceramice. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy i obejrzenia jej wspaniałych prac. Będzie je można podziwiać do dnia 15 kwietnia.

“Wernisaż prac konkursowych- Zobaczyć Sopot”

W przestrzeni naszej galerii odbył się wernisaż prac nagrodzonych w konkursie ” Zobaczyć Sopot” organizowanym przez I LO Sopot we współpracy z Politechniką Gdańską wydz. architektury pod patronatem Prezydenta Miasta Sopotu- Jacka Karnowskiego. Konkurs ten już czwarty rok ma zaszczyt nagradzać wspaniałe prace młodzieży ponadgimnazjalnej woj pomorskiego w trzech kategoriach artystycznych: malarstwo, rysunek, fotografia. Tematem twórczym jest piękno architektury sopockiej widzianej przez młodych twórców; barwą, kreską, obiektywem.

“Drugie warsztaty ceramiczne”  

Po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w warsztatach ceramicznych tym razem zapraszając naszych nauczycieli do pracy twórczej w naszym miejscu twórczym – galerii. Pani prof. Ewa Grzywacz, Anna Jankowska przyjęły nasze zaproszenie oraz kolejny raz nasi nauczyciele prowadzący klasy architektoniczne Pani prof. Joanna Gugała-Ponikowska oraz Pan prof. Wojciech Strzelecki.

“Pierwszy wernisaż”

Po warsztatach ceramicznych przyszedł czas na podzielenie się efektami twórczymi oraz na pierwszą wystawę i otwarcie naszej galerii. Uczniowie-“artyści” klasy architektonicznej zadbali o wyeksponowanie prac oraz poczęstunek dla zaproszonych gości. Wernisaż odbył się w bardzo uroczystej atmosferze.

“Pierwsze warsztaty ceramiczne-RAKU”

Po wstępnych przeobrażaniach naszej galerii przez klasę architektoniczną  nastał czas na pierwsze warsztaty ceramiczne by móc spełnić oczekiwania pierwszego wernisażu , wystawy. Do pracy twórczej została zaproszona wspaniała artystka- rzeźbiarka Pani Dąbrówka Tyślewicz ( wykładowca PG wydz, architektury) dzięki której zgłębialiśmy tajniki pracy twórczej; techniki raku. Przed galerią został postawiony piec, uruchomiony i od samego początku do końca mogliśmy  poznawać cały proces wspaniałej 
przygody artystycznej.

“Pierwszy etap zmian”

Wspólnymi siłami postanowiliśmy odmienić a tym samym przybliżać się do upragnionego miejsca wspólnej pracy twórczej. Zaczęliśmy od mniej artystycznej pracy; porządkowania, sprzątania, malowania ( i tu nie sposób nie wyróżnić uczniów klasy architektonicznej dzielnie poświęcającej swój pozalekcyjny czas oraz siły).

“Początki”

Zapełnione pomieszczenie mnóstwem potrzebnych i mniej potrzebnych rzeczy, przedmiotów, pełne kurzu, niedostępne zaułki, zniszczona, niedostępna przestrzeń, która mimo tych wszystkich  niedoskonałości nie przestraszyła nas a zauważyliśmy  w niej  potencjał na nasze twórcze miejsce. Mamy ogromną nadzieję, że uda się miejcie to przeobrazić na tyle by  pracować artystycznie, dzielić się doświadczeniami a w przyszłości stworzyć nawet Galerię.

 

W ostatni piątek 14 grudnia 2018 r. w Sopockiej Galerii Sztuki, galerii w budynku naszej szkoły, odbyło się otwarcie wystawy “Relacje malarskie”. Dziękujemy wszystkim szacownym gościom za przybycie! Pan Stanisław Seyfried , na portalu “wybrzeże24.pl”, napisał bardzo ciekawy i pochlebny tekst o galerii i wystawie. Jest to wystawa indywidualnego malarstwa grupy osób, które pracowały przy produkcji nominowanego do Oskara filmu “Twój Vincent”.

http://wybrzeze24.pl/salon-sztuki-gdanskiej/owladnieci-pasja-malowania